Ana Sayfa Son Dakika 19 Kasım 2020 13 Görüntüleme

Öğretmenler Günü için en güzel mesajlar ve sözler | İşte 2, 4, 6 ve 8 kıtalık şiirler

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenliği kabul edişinin tarihi olan 24 Kasım, geleceğin mimarı öğretmenlerin günü olarak kutlanıyor. Birbirinden manalı iletileri, kelamları, şiirleri göndererek hayatımızda yeri doldurulamayacak öğretmenleri memnun etmek mümkün…

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLETİLERİ VE KELAMLARI

“Hayatın tüm zorluklarına karşı sarsılmaz bir kaya üzere güçlü olmamı öğrettiğiniz için size her vakit minnettar olacağım. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Ana üzere, baba üzere, bir dost, arkadaş gibi… Bana sırdaş, daima bana takviye, güya öğretmen değil de canımdan kesim üzere. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Matematiği bile sevdiren, okulu eğlenceli bir hale getiren bir insan oldunuz benim için. Derslerinizi her vakit iple çektim. Sizin esprilerinizle her vakit güldüm. Öğretmenler gününüz kutlu olsun, sevinciniz ise daim olsun.”

Avukat, hekim, hâkim, hepsi senin yapıtın bu ülke, bu beşerler senindir öğretmenim.

“Dünyadaki en eşsiz şeyin hayatımızdaki özel bir öğretmen ve sizden daha özel bir öğretmen hiç tanımadım. Bana kattıklarınız için ne kadar teşekkür etsem az, iyi ki öğretmenimdiniz iyi ki yol gösterenimdiniz. Öğretmenler gününde ve geri kalan tüm günlerde sevinciniz hiç eksilmesin.”

“Dünyanın en tatlı öğretmeni, şunu aklınızdan çıkarmayınız; sizin bu dünyada eşiniz yok. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Bize bugünkü halimize gelebilmemiz için verdiğiniz ilhamı olmasaydı şu an muhakkak farklı birisi olurdum. Güzel ki bizi koruyup, dayanağınız verdiğiniz. Kaç memnun öğretmenler günleri görmeniz dileğiyle.”

Her öğretmenler gününde, sevinçle çarpar kalbim. Gösterdi tüm gücünü sevgili öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun

“Bana öğrettiğiniz en değerli dersler müfredatta olan şeyler değildi. Hayata yönelik öğrettiklerinizdi. Bugün iyi ve başarılı bir insan olabildiysem bu sizin sayenizde oldu. Öğretmenler gününüzde mutluluğunuzun daim olmasını diliyorum…”

Çocuklarımızın Yetişmesinde Büyük Rol Oynayan, Her Türlü Fedakarlığı Gösteren Sizlere Çok Borçluyuz. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

“Hatalarımda durduran, korkularımda yol gösteren, başarımda benimle birlikte sevinensin. Sen tanıdığım en iyi öğretmensin. Düzgün ki varsın.”

“Bir bataklığı bile en hoş kokularla dolu bir gül bahçesine çevirebilecek, dokunduğu her şeyi güzelleştirebilecek tek insan olan öğretmen benim için siz oldunuz. Ruhumun bataklığını bir bahçeye çevirdiniz. Ömrün hoş istikametlerini bana siz gösterdiniz. Gününüz kutlu olsun. Kaç hoş yıllara.”

Doğruya, hoşluğa, odur yolu gösteren odur daima geleceğe itimatla gülümseyen. Bir ana, bir babadır çocuklara sunulan. Odur eli öpülen, odur fedakâr insan. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

“Sizin öğrettikleriniz olmasa karanlık bir kuyuda sıkışmış bir halde hayatım geçerdi. Beni kuyudan çıkarıp, hayatı öğrettiğiniz için ne kadar teşekkür etsem. Öğrencilerinizi ısıtan o hoş gülüşünüz yüzünüzden hiç eksik olmasın. Uygun ki varsınız öğretmenim.”

“Bizimle hayatı paylaşıp, her vakit yanımızda oldunuz. Bize ömür uzunluğu yararlı olacak şeyler öğretip, her vakit destekçi oldunuz. Dilerim bütün dilekleriniz gerçek olur, siz bu dünyada memnunluğu çok fazla hak ediyorsunuz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Bilginiz ile hayatıma güneş üzere doğdunuz. Bana eğitimi sevdiren en özel insan oldunuz. Ne vakit kendime olan inancımı kaybetsem siz bana güvendiniz ve itimadınız sayesinde bugün iyi bir insan olabildim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun canım öğretmenim.”

Işığınızla aydınlattınız, güneşinizle içimizi ısıttınız, karanlığa daha mert adımlarla yürümemizi, geleceğe ardımıza bakmadan el uzatmamızı sağladınız. Yeterli ki varsınız, 24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.

“Annem üzere sevdiğim tek insansınız. Hayatımdaki en özel insan oldunuz. Sizin öğrettikleriniz benim için sadece okulda işe yarayan bilgiler değil hayatımı etkileyen, bana farklı bakış açıları katan bir insan oldunuz. Bu kutsal mesleği en hoş icra eden öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Sevinciniz hiç eksik olmasın.”

Öğretmenler; yalnızca Matematik, Türkçe ya da Fen Bilgisi değil, evvel iyi bir insan olmayı öğretir. Vicdan sahibi çocuklar yetiştirir, bölüşmeyi, paylaşmayı, sevmeyi, dokunmayı, düşünmeyi öğretir. Bunlar bizlere kara tahtada öğrettiklerinden çok daha değerlidir.

“Bütün bir sınıfa anne olup hepimize kalbine dokunup bizleri birer tohum iken ağaca çevirdiniz. Sizin sayenizde güçlü ve sarsılmaz bir insan oldum. Hayatta başardığım her şeyin içinde hisseniz oldu. Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Güzel ki sizin öğrenciniz olmuşum.”

Öğretmenin gölgesinde olan hiçbir çocuğun makûs kalpli olma ihtimali yoktur. Öğretmenler iyi kalpli jenerasyonlar yetiştirir.

“Şayet siz olmasaydınız, dünyanın en eksik insanlarında birisi olurdum. Bana hayattaki hoş şeyleri gösterip, bugünkü halime gelmemin en büyük destekçisi oldunuz. Yüzünüzdeki o hoş gülümseme hiçbir vakit kaybolmaz umarım. Uygun ki varsınız öğretmenim.”

“Bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum” demiş Hz. Ali. Sizler bize yalnızca bir harf değil, hayatın ta kendisini öğrettiniz. Birçok 24 Kasımlar görmeniz umuduyla.

“Bir öğretmen olmaktan fazlası oldunuz benim için. Bir dost, bir destekçi hasılı her şey oldunuz. Bana verdiğiniz takviyeleri asla unutmayacağım. Hayat uzunluğu memnun olmanız dileğiyle. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Siz dev bir mum ışığı, biz de o ışıkla aydınlanan öğrencileriz. Lakin biliyoruz ki siz bizi aydınlatırken birçok fedakarlık yapıyor, adeta bir mum üzere tükeniyorsunuz. İşte bu yüzden, yeniden biliyoruz ki sizin hakkınızı ödememiz imkansız… Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Okula gelmenin en güç olduğu günlerde bile sizin dersiniz için koşa koşa gelirdim. Siz adeta sınıf üzerinde açan bir güneştiniz ve ışığıız ile bizleri aydınlattınız. En özel gününüz, öğretmenler gününüz kutlu olsun…”

“Güçlü yüreğiniz, gülen gözleriniz ve sevgi dolu hareketleriniz ile girdiğinizde hayatıma; sizin farklı olduğunuzu anlamıştım. Bazen problemimi sezip desteklediğinizde ve bana her vakit yaslanacak bir omuz olduğunuzda sizin ne kadar eşsiz bir insan olduğunuzu idrak etmiştim. Güzel ki sizi tanımışım, iyi ki var olmuşsunuz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Bizlere elimizden geleni her vakit daha iyi halde yapmayı öğrettiğiniz için size ömür uzunluğu minnettar olacağım. Sizsiz bir eğitim hayatım olsaydı bugün ne halde olurdum düşünemiyorum. Umuyorum ki hayatınız boyunca keyifli olursunuz. Öğretmenler gününüz her vakit hoş geçsin…”

“Önce Atatürk’ün sonra da siz bedelli öğretmenimin izinde vatanım ve milletim için başarılı ve iyi bir öğretmen olmak için çabalıyorum öğretmenim. Sizi gururlandırmayı çok istiyorum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Hedeflerime ulaşmak için önümde birçok yol vardı. Lakin hakikat olanı bana gösterebilen tek kişi siz oldunuz öğretmenim. Öğrencilerinizin kendilerine güvenmelerini sağlayan o gülüşünüz hiç eksik olmasın yüzünüzden. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Eğer yeryüzünde tüm kanlı savaşları durdurup barışı sağlayacak sihirli bir değnek olsa muhakkak anneler ve öğretmenlerin ellerinde olurdu. Zira bir millete insan yetiştiren ve gelecek jenerasyonlarını oluşturan öğretmenler toplumun en değerli yapıtaşlarındandır. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Sizi tanıdığımda öğretmenler için yazılmış tüm şiirlerin, söylenmiş tüm kelamların size ithafen olduğunu düşünmüştüm. Bana hayatın okul kitaplarından fazlası olduğunu gösterdiğiniz için size daima borçlu kalacağım. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“O sımsıcak sevgin her şeye bedel öğretmenim, şefkatli bakışların iyi hissettirir. Gülen gözlerin içimi ısıtır, iyi ki varsın öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

“Hayatın tüm zorluklarına karşın bizi kollarınızla ortasına alıp koruyup iyi birer insan haline getirdiniz. Siz olmasaydınız hayatı bilmeden yaşamaya çalışmak zorunda kalırdım. Benim içimde yaktığınız o ışık asla sönmeyecek. Kaç hoş öğretmenler günü kutlamanızı dilerim.”

ÖĞRETMENLER GÜNÜ ŞİİRLERİ

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Sevgili öğretmenim,

İnan sen bir ışıksın.

Yanarsın gece gündüz.

Aydınlatırsın bizi.

Doğruyu, hoşu,

Bize sen öğretirsin.

Vatanıma sevgiyi,

Kalbimize sen korsun.

Çevreni aydınlatır,

Bir mum üzere erirsin.

Anne, baba üzeresin,

Bizi, bağrına daima basarsın.

Fethi BOLAYIR

ÖĞRETMENİM

Ben,

Seni birinci sefer

Okul duvarının dışından

Okula gitmezken tanıdım.

Kirli hızım, karışmış saçlarım

Çapaklanmış gözlerimle

Daima sana bakardım.

Anasızlığımın hasretini

Senin çocuklarla ilgilenmenle

Kapardım.

Okula başladığımda,

Cızlavat lâstik ayakkabılarımın içinde

Donarcasına ıslanmış ayaklarımı,

Sıcacık bakışlarınla kurutur

Bana bir sefercik dokunman için

Her türlü yaramazlığı yapardım.

Ben,

Sevdalarımın en büyüğünü

Sana bakarak yaşadım.

Sevgili öğretmenim.

Ragıp SARI

ÖĞRETMENİME

Bilgi demetleri sun, yeniden bana,

Tekrar yalçın dağlar ötesinden gel.

Işık saç, fazilet ver, sisli dünyama,

Tekrar altın çağlar ötesinden gel.

Aydınlığa giden sonsuz yollardan,

Tomurcuklar açan yeşil kollardan,

Bahçedeki taze, solmaz güllerden,

Baharlarla bağlar ötesinden gel.

Fecri müjdeleyen yıldızdan, aydan,

Uzat maviliği şeffaf saraydan

Buketler dererek bize uzaydan,

Göklerden al tuğlar ötesinden gel.

Milletime doğan şafaklarla şen,

Şehitler yatağı topraklarla sen,

Irkıma şen veren bayraklarla sen

Tarihler, otağlar ötesinden gel.

Süleyman ÖZBEK

BAŞÖĞRETMEN

Atatürk benim,

Başöğretmenim,

Ne öğrendimse,

Ondan öğrendim.

Yenilikleri,

Daima o düşünmüş,

Milleti için,

Ağlamış, gülmüş.

Çocuk kalbimle,

Birinci onu sevdim,

Atatürk benim,

Başöğretmenimdir.

Tarık ORHAN

ÖĞRETMENİN HİKAYESİ

Ben, köy öğretmeniyim,

Dağ başında bulutların altında.

Toprak kokar ellerim,

Pantolonumda çamur lekesi var.

Pis değil ki, vatan toprağı kokar,

Kars’tan Edirne’ye kadar.

Geceleri mum yakarım odamda,

Yarın dokuz Ekim,

Köyde bayram var.

On beş kız, yirmi erkek kaydettim.

Tüm anadolu’ya selamları var.

Şimdi kara tahtam yok,

Birinci harfleri tanelerle yazdırttım.

Aydınlık A’dan başlayacak

O. Köksal MEMİŞ

ANA ÜZERE, BABA ÜZERE

Öğretmenim bilir misin

Seni nasıl sevdiğimi?

Sorsan bana nerde yerin

Gösteririm ben kalbimi

Ana değil, ana üzere;

Baba değil, baba üzere

Öğretmenim ben de sevgin

Can içinde bir can üzere

Hüseyin DÜZBASAN

SİZİ GÖRÜNCE

Sizi görünce;

Eriyor yüreğimdeki buzlar,

Yüzümde çiçekler açıyor birden.

Vakti süzüp içtiğim,

Ilık yaz akşamlarını hatırlıyorum

Kehribar tanesi gözlerinizden.

Durdu ŞAHİN

ÖĞRETMENLER GÜNÜ TARİHÇESİ

Türkler, yazılı bağlantı kurmak için birinci evvel Göktürk alfabesini, sonrasında ise Uygur alfabelerini kullanmışlardır. Türklerin 8. Yüzyılda İslamiyet’i kabul etmesinin akabinde eski alfabeden vazgeçilmiş ve Arap alfabesi kullanılmaya başlamıştır. Büyük zorluklara karşın büyük bir muvaffakiyet ile kazanılan Kurtuluş Savaşı‘ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilan etti. Yeni kurulan Cumhuriyet ise toplumsal, kültürel, ekonomik ve askeri alanda pek çok yeniliğin kaynağı oldu. 1 Kasım 1928 tarihinde ise bu yeniliklere bir tane daha eklendi ve çıkarılan kanun ile Arap alfabesinden Latin alfabesine geçildi. O tarih itibariyle de okur muharrir sayısının artırılması ve yeni harflerin öğrenilmesi için milletçe bir seferberlik başlatıldı.

24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açıldı ve genç yaşlı demeden herkese okuma yazma öğretilmeye başlandı.

İşte bu tarih yani 24 Kasım, Millet Mekteplerinin açılış günü olması ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği gündür. Bu özel tarih 1981 yılından bu yana da 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Karar

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898

şehirlerarası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
deneme bonusu cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul muğla escort deneme bonusu
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports beylikdüzü escort