Ana Sayfa Son Dakika 5 Ocak 2021 113 Görüntüleme

Sakarya’da meydana gelen havai fişek patlamasının davası yarın başlıyor

EDA NARİN | KARAR.COM

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan 15 dönüm alana şurası Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz günü meydana gelen, 7 çalışanın hayatını yitirdiği ve127 kişinin yaralandığı patlamanın davası 6-7-8 Ocak’ta Sakarya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

“HENDEK’TE BİR KATLİAM YAŞADIK”

“Hendek davası” olarak bilinen davanın avukatları bir açıklama yayınlayarak kamuoyunu davaya sahip çıkmaya çağırdı. Yazılı olarak yapılan açıklamada, “Hemen her gün yaşanması nedeniyle maalesef ülkemizde artık sıradan bir hadise haline getirilen personel cinayetlerinden bir örneğini daha 3 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya Hendek’te bir katliam olarak yaşadık. 3 Temmuz 2020 tarihinde Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında yaşanan patlamada Erhan Ateş, Halis Yılmaz, Havva Çelik, Muhammet Aygün, Ramazan Kor, Sabahattin Tepeçınar ve Muhammet Seyfi Çanakçı hayatını kaybetti, birçok emekçi ise yaralı olarak kurtuldu” denildi.

“SORUMLULARIN GEREKEN CEZAYI ALMASI ÖNEMLİDİR”

Açıklamanın devamında şu tabirlere yer verildi:

“Katliamın akabinde ‘Bilinçli taksir ile mevte ve yaralanmaya sebep olma’ kabahati ile açılan davada katliamın baş sorumlularından olan fabrika işvereni aksi tüm taleplerimize karşın özgür bırakıldı. Yaşanan bu katliam personellerin insan onuruna yaraşır sağlıklı şartlarda çalışma ve yaşama haklarının; daha fazla üretim ve daha fazla kar elde etmek hırsı ile ne kadar basitçe hiçe sayıldığını bir defa daha gözler önüne sermiştir. Sorumluların gereken cezayı alması ve toplumsal adalet hissini tatmin eden bir yargılama süreci; hayatını yitiren emekçilerin geride kalan yakınları ile yaralı çalışanların yaşadıkları acıların bir nebze de olsa hafifletmesi yanında çalışanların ömürlerini hiçe sayarak çalıştırılmasının bir bedeli olduğunu göstermesi bakımından da kıymetlidir.”

İDDİANAME TAMAMLANDI

Yürütülen soruşturmada savcılık, iddianamesini tamamladı. 27 sayfadan oluşan iddianamede ortalarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 kuşkulu hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma” cürmünden 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istendi.

EKSPER RAPORUNDA YOK YOK

İddianamede yer alan eksper raporunda, patlamanın meydana geldiği yer olan Çin Mahallesi’nde yasal olmayan bir formda ve tüzüğe alışılmamış olarak depolama ve üretim yapıldığı belirtildi.

Çin Mahallesi’nin yaklaşık 50 metre aşağısındabirbirlerine 15-20 metre uzaklıklarda inşa edilen dört yapının ruhsat kayıtlarının bulunamadığının belirtildiği raporda, “Barut ve kimyasalların ortak kullanımı sonucunda patlayıcı özellikleri daha tesirli olan misket denilen orta eserler elde dilmesi planlandığında kelam konusu yapılar için mevzuat gereği özel tedbirlerin alınması gerekirdi” tabirlerine yer verildi.

SIĞINAK İNŞA EDİLMEMİŞ

Eksper raporunda yer alan öbür tespitler ise şöyle sıralandı:

“Patlayıcı mamullerinin koruma edildiği sekiz büyük depo ortasında güvenlik aralıklarına dikkat edilmediği tespit edilmiştir. Ayrıyeten insanların ağır bulunduğu en yakın imalathaneye yaklaşık olarak 20 metre ve yemekhaneye 40 metre uzaklıkta konuşlandırılmıştır.

Havai fişek fabrikasının yerleşkesinde yapılmak üzere bir sığınak yapısına ilişkin proje hazırlanmış ve ilgili resmi makamlarca 25/10/2014 tarihinde onaylanmış olmasına karşın bu tıp elzem ve değerli bir yapının alanda inşa edilmediği tespit edilmiştir.

İDARİ BİNADA DA DEPOLARDA DA RUHSAT YOK

Kullanılan patlayıcı ve kimyasalların ölçüleri, depoların minimum kapasiteleri göz önünde bulundurulduğunda bu mühletlerin mevzuata uygun yapılmadığı açıkça görülmüştür.

İdari binanın ikinci katına ilişkin kullanım ruhsatı olmadığı üzere arazinin kuzeyinin uç kısmında depo emelli kullanılan irili ufaklı baraka cinsinden yapıların da ruhsat kayıtlarına ulaşılamamıştır.

UZATMA KABLOSU İLE MEVZUATA MUHALİF ELEKTRİK KULLANILMIŞ

Parlayıcı patlayıcı bölgelerde öncelikli olarak bina dışına tesis edilmesi gereken elektrik panolarının tehlike bölgesinde yalıtımlı (sızdırmaz) panolar kullanılarak yapıldığı tespit görülmüş lakin kimi binalarda (örneğin maytap bölümü) tehlikeli bölgeye daha sonra yapıldığı düşünülen sigorta kutularının sızdırmaz tip olmadığı, ayrıyeten tehlikeli bölgeye sıcak-soğuk su sebili konularak elektriksel açıdan patlama tehlikesi oluşturulduğu, parlama patlama tehlikesi olmayan bölgelerin havalandırma pencerelerinden uzatma kablosu kullanılarak mevzuata karşıt biçimde tehlikeli oluşturarak elektrik alındığı tespit edilmiştir

ÇALIŞANLARA VERİLMESİ GEREKEN GÖZETİCİ KIYAFETLER VERİLMEMİŞ

Belgedeki tabirlere nazaran tehlike bölgesinde statik elektrik riskine karşı çalışanlara verilmesi gereken antistatik ferdî gözetici tüm çalışanlara verilemediği tespit edilmiştir.

Birtakım alanlarda her iki alan ortasındaki yalıtımın gereğince ve ihtimamlı yapılmadığı, makinelerde elektrik irtibatlarının özensiz yapıldığı görülmüştür.

Binalarda havalandırma hedefli kullanılan aspiratörlerin exproof (sızdırmaz) olmadığı görülmüştür.

ACİL DURUM TOPLANMA NOKTASI YOK

İş yerinden elde edilen tüm evraklar incelendiğinde İSG eğitimlerinin tüm çalışanlar tarafından alındığı tarafında kanaati elde edilemediği, tekrar evraklar içerisinde 2020 yılına ilişkin iş güvenliği yıllık eğitim planı bulunamadığı, evraklarda Acil Durum Hareket Planının Tahliye Talimatı kısmında Acil Durum Toplanma Noktası olarak, Sakarya-Arifiye sonları içerisinde yer alan ve öteki bir fabrika olan “ÖZBİR VAGON ARAÇ, MAKİNA İMAL. İNŞ. TİC. Ve SAN. A.Ş.’nin “Fabrika Dinlenme Alanı Önü” olarak belirlendiği, bu durumun da patlamanın meydana geldiği fabrikada acil durum toplanma noktasının bulunmadığını gösterdiği, tekrar yıllık olarak yapılması mecburî olan tatbikatların yapıldığına dair rastgele bir kayda ulaşılamadığı, İş Sıhhati ve Güvenliği Tespit ve Tavsiye Defteri incelendiğinde; defter ve tutanakların yöntemine uygun tutulmadığı ve 2020 yılına ilişkin imzaları eksik yalnızca 3 adet kayıt bulunduğu, , işyerin Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren bir işyeri olmasına karşın kayıtlarda emekçilerin Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleksel Eğitimlerine Dair Yönetmeliğin 6/1 hususunda dayılan dokümanlardan rastgele birine sahip olmadıklarının tespit edildi.”

NE OLMUŞTU?

Patlamaya ait gözaltına alınan, ortalarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 kuşkulu tutuklanmış, bir zanlı ise isimli denetim koşuluyla hür bırakılmıştı.

Denetimli imha hedefiyle Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkisine getirilen fabrikadaki patlayıcıların, 9 Temmuz’da saat 11.35 sularında kamyondan indirildiği sırada meydana gelen patlamada da 3 asker hayatını yitirmiş, 8 jandarma işçisi ile kamyon sürücüsü yaralanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fabrika sahibi ve tıpkı vakitte Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şube Lideri olan Yaşar Coşkun’u patlamanın çabucak akabinde telefon ile aramış ve “Geçmiş olsun” dileklerini iletmişti. Öte yandan kurtarma çalışmaları sürerken MÜSİAD Lideri Abdurahman Kaan da Adapazarı’na giderek, “moral yemeği” düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MÜSİAD Lideri Kaan’ın bu hareketleri gündem olmuştu.

İSİG: DAHA EVVEL 5 PATLAMA DAHA YAŞANDI

Emekçi Sıhhati ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, tıpkı aileye ilişkin olan ve her patlama sonrası isim ve vilayet değiştiren firmaya ait elindeki bilgileri paylaşarak, tıpkı fabrikada daha evvel de 5 patlama meydana geldiğini açıklamıştı. Bu patlamalarda ise 5 çalışanın hayatını kaybettiğini, 100 personelin ise yaralandığını aktarmıştı. İSİG, fabrikanın isminin patlamalar sonrası daima değiştiğini belirterek, “Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar… En son fabrika Niğde ve Sivas’a taşınmış ve ismi Yertaş Patlayıcı Unsurlar olmuştu” açıklamalarını yapmıştı.

Açıklamada şu bilgilere yer verilmişti:

  • 17 Ağustos 2009: Çoşkunlar Havai Fişek fabrikasında Ramazan topları için patlayıcı üretilen laboratuvar kısmında patlama meydana geldi. Üretim tesisindeki binaları yerle bir eden patlamada 1 emekçi hayatını kaybetti, 33 personel yaralandı.
  • 29 Eylül 2009: Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 1 emekçi öldü, 1 personel yaralandı. Yangına maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi sebep oldu.
  • 11 Şubat 2011: Patlamada bir çocuk annesi 33 yaşındaki emekçi İkram Hallaç hayatını kaybetmiş ve 10 personel yaralanmıştı.
  • 14 Aralık 2014: Fabrikada gerçekleşen patlamada 38 yaşındaki personel Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetmişti.
  • 27 Ocak 2018: Niğde’deki fabrikada gerçekleşen patlamada 32 yaşındaki çalışanlar Muharrem Alkan ve İlyas Ünlü hayatını kaybetmişti.

“HAVAİ FİŞEK YASAKLANSIN”

Geçtiğimiz günlerde yılbaşı kutlaması sırasında Galatasaraylı futbolcu Omar Elabdellaoui’nin elinde havai fişek patlaması kamuoyunda “Hendek patlaması” sonrası da gündeme gelen “Havai fişek yasaklansın” telaffuzunu hatırlattı.

BELEDİYELER YASAKLAMIŞTI

Sakarya’da meydana gelen patlama sonrası belediyeler havai fişek kullanımı yasaklanmaya başlamıştı. Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan’ın davetinin akabinde büyükşehirler ortasında bu uygulamaya birinci katılan İzmir olmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da “Biz, İstanbul’da ne bu türlü bir uygulamayı yaparız, o bitmiştir, ne de bu türlü bir uygulamayı İstanbul’un rastgele bir yerinde görmek isteriz” demişti.

İstanbul’da havai fişeği yasaklayan belediyeler: “Adalar, Ataşehir, Beşiktaş, Beylikdüzü, Esenyurt, Kadıköy, Küçükçekmece, Kartal, Maltepe ve Sarıyer.”

Kars Belediyesi, Muğla Datça Belediyesi, Eskişehir Odunpazarı ve Tepebaşı belediyeleri, Rize Fındıklı Belediyesi ve Bursa Nilüfer Belediyesi de davete uyarak havai fişek kullanmayacaklarını açıklamıştı.

İstanbul’un Avcılar ve Bakırköy belediyelerinde ise evvelce yasaklanmıştı.

Karar

cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu