Ana Sayfa Sağlık 30 Kasım 2020 12 Görüntüleme

Siroz hastalığı nedir? Bulaşıcı mıdır, belirtileri neler?

hastalığında hasar gören karaciğer dokusu, vakit ilerledikçe karaciğerin sağlıklı çalışmasını engellemekte, bu da geri dönüşü olmayan sıhhat sıkıntılarına yol açmaktadır. Belirtileri ise, hastalığın durumuna nazaran değişiklik gösterirken en çok görülen semptomlar ortasında ani kilo kaybı, sarılık ve ciltte kolay morarma sayılabilir…

SİROZ HASTALIĞI NEDİR?

Siroz, sağlıklı karaciğer dokusunun yara dokusu ile değiştirildiği ve karaciğerin kalıcı olarak hasar gördüğü geç devir bir karaciğer hastalığıdır. Yara dokusu, karaciğerinizin düzgün çalışmasını pürüzler.

Birçok karaciğer hastalığı ve durumu, sağlıklı karaciğer hücrelerine ziyan vererek hücre vefatına ve iltihaplanmaya neden olur. Bunu hücre tamiri ve son olarak da tamir sürecinin bir sonucu olarak doku yarası izler.

Yara dokusu, karaciğerdeki kan akışını pürüzler ve karaciğerin besinleri, hormonları, ilaçları ve doğal toksinleri (zehirleri) sürece yeteneğini yavaşlatır. Ayrıyeten karaciğer tarafından üretilen proteinlerin ve başka unsurların üretimini de azaltır. Siroz, sonunda karaciğerin düzgün çalışmasını mahzurlar. Geç devir siroz hayatı tehdit eder.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Aşağıdaki durumlarda karaciğer sirozu yaşama olasılığınız daha yüksektir:

Uzun yıllar alkol kullanımı.

Viral hepatit.

Diyabet.

Obezite.

Karaciğer hastalığı hikayesi.

SİROZ KANSER Mİ?

Hayır, karaciğer sirozu kanser değildir. Bununla birlikte, karaciğer kanseri olan birçok beşerde siroz vardır. Sirozunuz varsa, karaciğer kanseri riskiniz artar. Hepatit B yahut hepatit C’niz varsa, karaciğer kanseri riskiniz artar zira bu hastalıklar ekseriyetle siroza yol açar. Karaciğer hastalığının rastgele bir nedeni siroza neden olabilir ve bu da karaciğer kanseri riskinizi artırır. (Hepatit B yahut sirozu olmayan yağlı karaciğer hastalığınız olsa bile, karaciğer kanseri riskiniz yüksektir.)

SİROZ KALITSAL BİR HASTALIK MIDIR?

Sirozun kendisi kalıtsal (ebeveynden çocuğa geçen) bir hastalık değildir. Lakin siroza neden olan karaciğer hasarına neden olabilecek birtakım hastalıklar kalıtsal hastalıklardır.

SİROZ BÜSBÜTÜN GÜZELLEŞİR Mİ?

Ekseriyetle hayır. Size sirozunuz olduğu söylendiyse, ileri evre karaciğer hastalığınız vardır ve aslında gerçekleşmiş olan hasar kalıcıdır. Siroza yol açabilecek birçok karaciğer hastalığı ve karaciğer hastalıklarının komplikasyonları vardır. Karaciğer hastalığınız yahut komplikasyonunuz erken yakalanır ve başarılı bir halde yönetilirse, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak yahut durdurmak mümkün olabilir.

SİROZ ÖLÜMCÜL MÜDÜR?

Karaciğer sirozu teşhisi konulması, çabucak ölümcül bir rahatsızlığınız olduğu manasına gelmez. Fakat siroz devam ettikçe daha fazla yara izi oluşur ve karaciğer işlevi azalmaya devam eder. Sonunda, başarısız karaciğeriniz hayatı tehdit eden bir duruma dönüşebilir. Yeniden de umut vardır. Karaciğer nakli, bu durumdaki hastalar için değerli bir tedavi seçeneğidir.

SİROZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sirozun semptomları, hastalığınızın evresine bağlıdır. Başlangıç ​​aşamalarında rastgele bir semptomunuz olmayabilir. Semptomlarınız varsa, kimileri geneldir ve öbür birçok hastalığın semptomları ile çarçabuk karıştırılabilir.

Sirozun erken belirtileri ve bulguları şunları içerir:

İştah kaybı.

Zayıf yahut yorgun hissetmek.

Mide bulantısı.

Ateş.

Beklenmedik kilo kaybı.

Karaciğer işlevi kötüleştikçe, daha yaygın olarak tanınan öbür siroz semptomları ortaya çıkar:

Kolay morarma ve kanama.

Cildinize yahut gözlerinizin beyazlarına sarı renk tonu (sarılık).

Kaşınan cilt.

Bacaklarınızda, ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişme (ödem).

Karnınızda sıvı birikmesi (assit).

İdrarınıza kahverengimsi yahut turuncu renk.

Karışıklık, düşünme zahmeti, hafıza kaybı, kişilik değişiklikleri.

Dışkıda kan.

Avuç içlerinizde kızarıklık.

Cildinizdeki küçük, kırmızı lekeleri çevreleyen örümcek gibisi kan damarları (telenjiektaziler).

Erkeklerde: Cinsel istek kaybı, büyümüş göğüsler (jinekomasti), küçülmüş testisler.

Bayanlarda: Erken menopoz

SİROZ AĞRILI MIDIR?

Evet, siroz bilhassa hastalık kötüleştikçe ağrılı olabilir. Ağrı sirozu olan bireylerin % 82 kadarı tarafından rapor edilir ve bu şahısların yarısından fazlası ağrılarının uzun periyodik (kronik) olduğunu söyler.

Karaciğer hastalığı olan birçok insan karın ağrısı bildirir. Karaciğerinizdeki ağrı, kaburgalarınızın çabucak altında sağ üst karnınızda hafif zonklayan bir ağrı yahut bıçaklanma hissi üzere hissedilebilir. Genel karın ağrısı ve rahatsızlık, sıvı tutulmasından kaynaklanan şişlik ve sirozun neden olduğu dalak ve karaciğerinizin genişlemesiyle de bağlı olabilir.

Ağrı hem siroza yol açan hastalıklardan gelebilir hem de siroza var olan hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Örneğin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığınız varsa ve obezseniz, osteoartritiniz de olabilir ve siroz, kemik ve eklem ağrınızı daha da kötüleştirir. Siroz ayrıyeten tüm bedeninizde iltihaplı bir duruma neden olur. İltihaplanma ve bedeninizin iltihaba reaksiyonu genel ağrıya neden olabilir.

SİROZA NE SEBEP OLUR?

Karaciğer sirozunun en yaygın nedenleri şunlardır:

Alkol berbata kullanımı (uzun müddetli [kronik] alkol kullanımının neden olduğu alkole bağlı karaciğer hastalığı).

Karaciğerin kronik viral enfeksiyonları (hepatit B ve hepatit C).

Obezite ve şeker hastalığı ile alakalı yağlı karaciğer. Bu duruma alkolik olmayan steatohepatit denir.

Karaciğere ziyan veren rastgele bir şey siroza neden olabilir. Başka nedenler şunları içerir:

Kalıtsal hastalıklar:

Alfa-1 antitripsin eksikliği (karaciğerde olağandışı protein oluşumu)

Hemokromatoz (karaciğerde depolanan fazla demir).

Wilson hastalığı (karaciğerde depolanan fazla bakır).

Kistik fibroz (karaciğerde yapışkan, kalın mukus oluşur).

Glikojen depo hastalıkları (karaciğer, bir şeker tipi olan glikojeni depolayamaz yahut parçalayamaz).

Alagille sendromu (normalden daha az sayıda safra kanalıyla doğar; safra akışını tesirler ve sarılığa neden olur).

Otoimmün hepatit (vücudunuzun kendi bağışıklık sistemi sağlıklı karaciğer dokusuna saldırarak hasara neden olur).

Karaciğerdeki safra kanallarına ziyan veren yahut bloke eden hastalıklar (safrayı karaciğerden sindirim sisteminin öteki kısımlarına taşıyan tüpler; safra yağları sindirmeye yardımcı olur):

Birincil biliyer kolanjit (safra kanalları yaralanır, sonra iltihaplanır ve sonra kalıcı olarak hasar görür).

Birincil sklerozan kolanjit (safra kanallarının iltihaplanması, kanalların yaralanmasına ve daralmasına ve karaciğerde safra birikmesine neden olur).

Tıkalı safra kanalı (enfeksiyonlara, karaciğerde eserlerin yedeklenmesine neden olabilir).

Biliyer atrezi (bebekler berbat oluşmuş yahut tıkanmış safra kanalları ile doğarlar, hasara, yara izine, karaciğer dokusunun kaybına ve siroza neden olur).

Kronik kalp yetmezliği (sıvının karaciğerinizde birikmesine, bedeninizin öbür bölgelerinde şişmeye ve başka semptomlara neden olur).

Amiloid ismi verilen olağandışı bir proteinin karaciğerinde olağandışı birikintilerin olağan karaciğer işlevini bozduğu amiloidoz üzere az hastalıklar.

Karaciğer hastalıklarından siroza neden olan değişiklikler kademelidir. Karaciğer hücreleri ziyan görür ve yaralanma – nedeni ne olursa olsun – devam ederse, karaciğer hücreleri
ölmeye başlar. Vakitle, yara dokusu hasarlı karaciğer hücrelerinin yerini alır ve karaciğer düzgün çalışamaz.

SİROZUN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Karaciğer sirozunun birçok komplikasyonu vardır. Siroz yıllar içinde geliştiği için, bu komplikasyonlardan kimileri, hastalığın birinci göze çarpan belirti ve semptomları olabilir.

Portal hipertansiyon: Bu en yaygın önemli komplikasyondur. Portal hipertansiyon , portal veninizdeki (sindirim organlarından karaciğere kanı taşıyan büyük kan damarı) basıncın artmasıdır. Basınçtaki bu artış, sirozun bir sonucu olarak karaciğerinizdeki kan akışının tıkanmasından kaynaklanır. Damarlardan kan akışı kısmen engellendiğinde yemek borusu, mide yahut bağırsaklarınızdaki damarlar genişleyebilir ( varis ismi verilen bir durum ). Bu damarlardaki basınç arttıkça, damarlar kanayabilir ve hatta patlayabilir ve önemli iç kanamaya neden olabilir.

Portal hipertansiyonun ek komplikasyonları şunları içerir:

Bacaklarınızda, ayak bileklerinizde yahut ayaklarınızda şişme (ödem).

Karnınızda sıvı birikmesi (asit ismi verilir).

Dalağınızın şişmesi / büyümesi ( splenomegali ).

Akciğerlerdeki kan damarlarının oluşumu ve genişlemesi (genişlemesi) (hepatopulmoner sendrom), kanda ve bedende düşük oksijen düzeylerine ve nefes darlığına yol açar.

Sirozun (hepatorenal sendrom) bir komplikasyonu olarak portal hipertansiyona sahip olmanın bir sonucu olarak böbrek işlevinin bozulması. Bu bir cins böbrek yetmezliğidir .

Karışıklık, düşünme zahmeti, davranışlarınızdaki değişiklikler, hatta koma. Bu, bağırsaklarınızdaki toksinler hasarlı karaciğeriniz tarafından uzaklaştırılmadığında ve kan dolanımında dolaşıp beyninizde biriktiğinde ( hepatik ensefalopati ismi verilen bir durum ) meydana gelir.

Hipersplenizm: Hipersplenizm çok faal bir dalaktır. Bu durum, kan hücrelerinin süratli ve erken yıkılmasına neden olur.

Enfeksiyonlar: Siroz, bakteriyel peritonit (karnınızın iç duvarını kaplayan doku enfeksiyonu) üzere önemli enfeksiyonlara yakalanma ve bunlarla savaşma riskinizi artırır .

Yetersiz beslenme: Karaciğeriniz besinleri işler. Hasarlı bir karaciğer bunu daha güç hale getirir ve kilo kaybına ve genel halsizliğe yol açar.

Karaciğer kanseri: Karaciğer kanseri geliştiren birçok beşerde karaciğer sirozu vardır.

Karaciğer yetmezliği: Karaciğer sirozu dahil birçok hastalık ve durum karaciğer yetmezliğine neden olur. İsminden da anlaşılacağı üzere, karaciğer yetmezliği, karaciğeriniz birçok fonksiyonunu yerine getirecek kadar iyi çalışmadığında ortaya çıkar.

SİROZ HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

Siroz hastalığı bulaşıcı değildir. Lakin, siroz hastalığına neden olan hepatit b ve hepatit c hastalıkları bulaşıcıdır ve bunlardan etkilenen hastalarda siroz gelişme riski yüksektir.

Karar

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898

en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escortkocaeli escort bursa escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar